1. Osclass Forum
  2. Romanian
  3. Configurare mailserver

Configurare mailserver

Started by George Tirca, January 9, 2021, 5:11 am

• 1

George Tirca

Configurare mailserver

on :January 9, 2021, 5:11 am #395

Salutare,

De ceva timp tot incerc sa configurez serverul de email de pe osclass. Nu reusesc deloc, si nici nu este un lucru greu sa introduci datele acolo, doar ca nu functioneaza, nu trimite si nu primeste mailuri. Daca incerc cu aceleasi date sa configurez un mail server de wordpress de exemplu, functioneaza perfect, dar pe osclass nu. Ma puteti ajuta? Multumesc

calinbehtuk

Re: Configurare mailserver

on :January 9, 2021, 9:21 am #396

Mai ok ar fi sa ceri de la provider-ul tau datele care trebuie sa le folosesti.

Ai aici un videoclip cu pasi.

George Tirca

on :January 12, 2021, 8:52 pm #397

Salutare Calin,

Cel mai ok a fost sa nu fac nimic, sa nu configurez nimic, si merge totul super. Nu am inteles ideea :) O noua intrebare este, cum fac sa nu mai ajunga mailurile in spam. Gen cand un client contacteaza vanzatorul, mailul ii ajunge in spam.

Multumesc frumos

calinbehtuk

on :January 12, 2021, 9:04 pm #398

Daca nu configurezi nimic folosesti server-ul de email de la provider, si cel mai probabil vor ajunge toate in spam.

Poti crea un email pe care sa-l folosesti la trimiterea mesajelor, dar nici asta nu garanteaza ca nu vor ajunge in spam.

Sunt mai multe criterii, domeniul, continutul mesajul, adresa ip de pe care se trimite si multe altele.

• << Last edit: January 12, 2021, 9:19 pm by calinbehtuk >>
  • 1
Subscribe
X

Subscribe!

Subscribe to get the latest listings, updates and special offers delivered directly in your inbox.